Procedura przyprowadzania i odbioru dziecka z Przedszkola
-
Przedszkole przejmuje opiekę nad wychowankiem od momentu przekazania dziecka nauczycielowi lub pracownikowi placówki aż do odbioru dziecka przez Rodzica/opiekuna prawnego lub osoby przez niego uprawnionej.
-
Do odbioru dziecka z Przedszkola uprawnieni są WYŁĄCZNIE Rodzice/opiekunowie prawni, ew. osoby wskazane w Kwestionariuszu Przedszkolaka.
-
W przypadku zaistnienia konieczności odbioru dziecka przez osoby inne niż wymienione w pkt. 2, Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są uprzedzić o tym fakcie pracowników Przedszkola, podając przy tym dane personalne wskazanej osoby (imię i nazwisko, seria i nr dowodu osobistego, ew. stopień pokrewieństwa). Brak informacji ze strony Rodziców lub brak dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby odbierającej dziecko spowoduje odmowę przekazania wychowanka przez pracowników Przedszkola.
-
Pracownik Przedszkola ma prawo wylegitymowania osoby zgłaszającej się po odbiór dziecka w przypadku, gdy nie zna lub nie jest pewien jej tożsamości.
-
Pracownik Przedszkola ma prawo odmowy przekazania dziecka osobie niepełnoletniej lub osobie z objawami nietrzeźwości.
-
W przypadku zgłoszenia się po dziecko osoby nietrzeźwej pracownik Przedszkola informuje Rodzica/opiekuna prawnego zarówno o tym fakcie, jak też o konieczności odebrania wychowanka przez inną osobę. W przypadku niedostosowania się do ww. procedury pracownik Przedszkola informuje o zaistniałej sytuacji lokalny komisariat policji.
Procedura postępowania w przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych
-
Zgodnie z &5 ppkt. „c” Umowy o sprawowanie opieki nad wychowankiem Niepublicznego Przedszkola Artystycznego „Bajkowe Królestwo”, Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązują się do przyprowadzania do placówki dzieci W DOBRYM STANIE ZDROWIA. Nauczyciele i pracownicy przyjmują zatem, że wszystkie dzieci znajdujące się w Przedszkolu uznane są przez Rodziców/opiekunów prawnych za zdrowe i mogą uczestniczyć we wszystkich formach aktywności określonych programem dydaktyczno-wychowawczym placówki.
-
Zgodnie z zapisami Statutu Niepublicznego Przedszkola Artystycznego „Bajkowe Królestwo” w Krakowie oraz filii w Bibicach w razie występowania u dziecka objawów chorobowych (takich jak kaszel, katar, wysypka itp.) będących skutkami alergii, Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są dostarczyć dyrektorowi placówki zaświadczenie lekarskie stwierdzające alergię i potwierdzające, że dziecko może chodzić do Przedszkola.
-
Zgodnie z &17 pkt 7 Statutu Niepublicznego Przedszkola Artystycznego „Bajkowe Królestwo” w Krakowie oraz filii w Bibicach nauczyciel lub pracownik Przedszkola ma prawo (w celu utrzymania bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki) do odmowy przyjęcia wychowanka pod opiekę Przedszkola w danym dniu w przypadku, gdy zauważy u dziecka objawy charakterystyczne dla infekcji jelitowej (wymioty, biegunka) bądź nieżytu dróg oddechowych (kaszel, katar, wysoka temperatura ciała), a Rodzic/opiekun nie przedstawi zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego alergiczne pochodzenie tych dolegliwości.
-
W przypadku ujawnienia się objawów chorobowych w trakcie pobytu dziecka w Przedszkolu nauczyciel niezwłocznie powiadamia o tym fakcie Rodziców/opiekunów prawnych wychowanka. Rodzice zobowiązani są do jak najszybszego odebrania chorego dziecka z Przedszkola.
-
W przypadku zaistnienia zagrożenia życia dziecka podczas pobytu w Przedszkolu, nauczyciel lub pracownik placówki ma obowiązek wezwania Pogotowia Ratunkowego a następnie poinformowania o zaistniałej sytuacji Rodziców/opiekunów prawnych dziecka.
-
W przypadku zdiagnozowania u dziecka choroby zakaźnej (ospa, szkarlatyna, odra, różyczka, świnka itp.) Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są powiadomić o tym fakcie dyrekcję Przedszkola.
-
Pracownicy Przedszkola nie mają prawa podawania wychowankom żadnych leków, także antyalergicznych, profilaktycznych czy wzmacniających odporność. Wyjątkiem jest pobyt dzieci na Zielonym Przedszkolu – wówczas podawanie leków odbywa się wg odrębnych zasad określonych w pkt 8 niniejszej procedury.
-
W przypadku konieczności podjęcia stałego leczenia dziecka podczas pobytu na Zielonym Przedszkolu, Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są dostarczyć wychowawcy grupy szczegółowy instruktaż podawania leków, potwierdzony przez lekarza. Zestaw leków (z widoczną nazwą i aktualną datą ważności do spożycia) wraz z zaświadczeniem lekarskim należy przekazać bezpośrednio do rąk nauczyciela. Nie dopuszcza się możliwości umieszczania leków w bagażu dziecka.
Procedura terapii psychologiczno-logopedycznej
-
-
Każdemu wychowankowi Niepublicznego Przedszkola Artystycznego „Bajkowe Królestwo” w Krakowie oraz filii w Bibicach przysługuje prawo do korzystania z opieki logopedy oraz psychologa, w ramach opłat ponoszonych przez Rodziców/opiekunów prawnych z tytułu czesnego.
-
Opieką logopedyczną objęci są wychowankowie Przedszkola w wieku 4-6 lat. W przypadku wskazań lekarskich terapia logopedyczna może dotyczyć dziecka 3-letniego.
-
We wrześniu każdego roku logopeda przedszkolny przeprowadza badanie i diagnozę logopedyczną dzieci w wieku 4-6 lat. Dzieci zakwalifikowane do terapii uczestniczą w indywidualnych zajęciach logopedycznych na terenie Przedszkola.
-
Obserwacja psychologiczna dziecka może zostać podjęta na wniosek Rodzica/opiekuna prawnego lub nauczyciela-wychowawcy. Kontakt psychologa z wychowankiem musi zostać zaakceptowany przez Rodzica w formie pisemnego oświadczenia.
-
Psycholog przedszkolny obserwuje dziecko podczas zajęć grupowych, a także w trakcie indywidualnych warsztatów psychologicznych. W uzasadnionych przypadkach może poprosić Rodziców/opiekunów prawnych dziecka o udział w warsztatach. Terapia psychologiczna może także obejmować kontakt Rodziców z psychologiem przedszkolnym, bez udziału dziecka.
-
Psycholog przedszkolny – wraz z wychowawcą grupy – przeprowadza diagnozę gotowości szkolnej dziecka 5 -letniego. Wyniki diagnozy przekazywane są Rodzicom/opiekunom prawnym dziecka w terminie do 7 dni po dokonaniu badania.
-
W Przedszkolu funkcjonują zespoły pomocy psychologiczno-pedagogicznej, organizujące zajęcia wyrównawcze dla dzieci z dysfunkcjami lub zaburzeniami koncentracji, a także zajęcia w ramach opieki nad dzieckiem szczególnie uzdolnionym. Zasady pracy zespołów określają odrębne przepisy.
-
Logopeda i psycholog przedszkolny pozostają do dyspozycji Rodziców/opiekunów prawnych wychowanków Przedszkola w miesiącach od września do czerwca, w dniach i godzinach ustalonych i podanych do wiadomości publicznej na początku każdego roku szkolnego.
-